1. Anasayfa
 2. Sağlık

Maymunlarda HIV’i öldürebilen bir aşı geliştirildi

Maymunlarda HIV’i öldürebilen bir aşı geliştirildi
0

The Asahi Shimbun’un haberine nazaran Japonya’da bulunan bir araştırma grubu kıymetli bir harekete imza attı. Takım, HIV ismi verilen ve AIDS’e sebep olan virüsü öldürebilen bir aşı geliştirdi.

Grup, maymunlar üzerinde yapılan testler sonucunda aşının virüsü öldürdüğünü gözlemlediklerini söyledi. Tsukuba Primat Araştırma Merkezi yöneticisi Yasuhiro Yasutomi de yaptığı açıklamalarda çalışmalarının AIDS pandemisine son verebileceğini tabir etti ve beşerli klinik deneylerin beş yıl içinde başlayacağını söyledi.

Yapılan çalışmada araştırmacılar, bağışıklık reaksiyonlarını güçlendiren bir unsur salgılayan bir bakteriye odaklandı. Daha sonra da bu bakterinin ve zayıflamış bir AIDS virüsünün genleri birleştirildi ve yeni bir aşı oluşturuldu.

Sonrasında bu aşı maymunlar üzerinde denendi. Aşılanmış maymunlara, olağandan çok daha öldürücü bir HIV verildi ve ortaya çıkan sonuçlar incelendi. Uzmanlar en başta virüsün maymunlara bulaştığını lakin bir mühlet sonra yok olduğunu gözlemlediler. Haberde de HIV verilen 7 denekten 6’sında virüsün kaybolduğu belirtildi.

1980’lerden beri milyonlarca insanın vefatına yol açan AIDS hastalığı ilaç tedavileri sayesinde şu an eskisi kadar ölümcül bir hastalık değil. Fakat bu tedaviler bu yaygın hastalığın risklerini düşürse de virüsü öldürmüyor. Ayrıyeten ilaçlar, yüksek maliyetleri ve yan tesirleri sayesinde birçok insan üzerinde olumsuz tesirlere sahip olabiliyor. Uzmanlar da geliştirdikleri aşının hastalığa alternatif bir deva olabileceğini söylüyor.

Japon araştırmacılar tarafından yapılan açıklamalara nazaran, AIDS hastalığına yakalanmış ve ilaç tedavisi gören insanlardan HIV örnekleri toplanarak aşının geliştirilmesi planlanıyor.

Moderna da HIV aşısı geliştiriyor

Bu HIV aşısı konusundaki birinci adım değil. Geçtiğimiz aylarda da ABD’li ilaç şirketi Moderna, HIV aşısının beşerli denemelerine başladığını açıklamıştı. Ayrıyeten şirket, bu aşının COVID-19 aşılarında kullanılan mRna teknolojisine sahip olduğunu tabir etmişti.

HIV aşısı birinci olarak kim tarafından geliştirilir ve kullanıma sunulur bilemeyiz; fakat dünyanın en ölümcül hastalıklarından biri olan AIDS’in önüne geçilmesinin tıp dünyası ve insanlık için büyük bir adım olacağını söylemek yanlış olmaz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  bravo_
  Bravo!
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  k_t_
  Kötü!
 • 0
  m_thi_
  Müthiş!
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir