1. Anasayfa
 2. Sosyal Medya Haberleri
Trendlerdeki Yazı

Sosyal Medya Detoksu Nedir? Sosyal Medya Detoksu Nasıl Yapılır?

Sosyal Medya Detoksu Nedir? Sosyal Medya Detoksu Nasıl Yapılır?
Sosyal Detoksu Nedir?
0

Sosyal medya detoksu nedir? Nasıl yapılmaktadır? Bu detoksun tanımı ise sosyal medyadan bir süreliğine uzaklaşarak arınmak olarak tabir edilebilir. Bilindiği üzere sosyal medya kullanımı her geçen gün artış göstermektedir. Özellikle dünya genelinde herkesle iletişim kurabilmenin yollarından biri olarak sosyal medya görülmektedir.

Kimilerine göre sosyal medya her ne kadar keyifli ve eğlenceli olsa da gereğinden fazla medya araçlarının kullanımı da bazı sorunları beraberinde getirmektedir. Tabii saatlerce zamanını sosyal medyada geçirerek hareketsiz kalanlar içinde durum bambaşka bir boyut almaktadır. Özellikle bazı sosyal medya kullanıcılarının durumları maalesef hastalığa davet çıkartacak düzeyde olmaktadır.

Peki, sizde sosyal medyadan etkilendiğinizi ve hatta zarar gördüğünüzü düşünüyor musunuz? Öyleyse sosyal medya için detoks nasıl yapılmaktadır, öğrenmek ister misiniz? İşte detaylar…

Sosyal Medya Detoksu Nasıl Yapılır?

Nasıl Yapılır?
Nasıl Yapılır?

Arınmak ve bir süre sosyal medyadan uzak durmak istiyorsanız, bu detoksu yapmalısınız. Tabii, sosyal medya detoksu yapmak için öncelikle süre belirlenmelidir. Örneğin; bir hafta ya da bir ay yapacağım gibi… Belirlediğiniz süre zarfında sosyal medya tamamen yaşantınızdan çıkmalıdır.

Bu şekilde bir detoks yapmayı düşünmeyenler ise alternatif olarak gün içerisinde sosyal medya kullanım sürelerini azaltabilirler. Tabii Çalışırken sosyal medya kullanmamayı tercih etmeli ya da sadece hafta sonlarında sosyal medya kullanmalıdır. Bu yöntemlerin hiçbiri size uymuyorsa kendinizin belirleyeceği zamanlarda bu detoksu uygulayarak sosyal medyayı yaşantınızdan çıkartın.

Kaç Gün Yapılmalıdır?

Kaç Sürmelidir?
Kaç Sürmelidir?

Uzmanlar tarafından tavsiye edilen en ideal sosyal medya detoksu süresi 90 gün ve artısı olarak açıklanmıştır. Fakat daha kısa süreyle ya da daha uzun süreyle sosyal medyadan uzak kalarak ve hiçbir şekilde sosyal medya kullanmadan bu detoksu yapmanız mümkündür.

Sosyal Medya Detoksunun Faydaları Nelerdir?

Güncel yaşamınızda stresiniz azalır. Aynı zamanda bu sayede zihin sakinlemektedir ve böylelikle daha iyi konsantre olunmaktadır. Sevdiğiniz ve değer verdiğiniz kişilerle olan iletişiminiz de daha çok güçlenmektedir ve onlara daha fazla zaman ayırmanız da mümkün olmaktadır. Ayrıca sosyal medyada kaybedilen zaman nedeniyle uyuyamadığınız zamanlar son bulur. Böylelikle uyku düzeniniz düzelir ve kaliteli bir yaşam elde edebilirsiniz.

Sosyal medya fenomeni nasıl olunur konulu yazımızı ise buradan okuyabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  bravo_
  Bravo!
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  k_t_
  Kötü!
 • 0
  m_thi_
  Müthiş!
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir