1. Anasayfa
 2. Genel-1
Trendlerdeki Yazı

Sosyal Medyanın Zararları ve Faydaları Nelerdir?

Sosyal Medyanın Zararları ve Faydaları Nelerdir?
Sosyal Medyanın Zararları ve Faydaları Nelerdir?
0

Günümüzde sosyal medya kullanımı kimilerine göre bir ihtiyaçtır ve oldukça faydalıdır. Ancak bazı sosyal medya kullanıcılarının bu araçların kullanım dozunu artırmaları sebebiyle ya da yanlış bağlantılar kurmaları nedeniyle zarar görmeleri de maalesef mümkündür. Peki, sosyal medyanın zararları ve sosyal medyanın faydaları nelerdir? İşte detaylar…

Sosyal Medyanın Faydaları Nelerdir?

Sosyal Medyanın Faydaları Nelerdir?
Sosyal Medyanın Faydaları Nelerdir?

Günümüzde kuşkusuz pek çok kişi özellikle iletişimlerini sosyal medya üzerinden kurmaktadır. Ayrıca ticaret yapanlar içinde sosyal medya bağlantıları oldukça önemlidir. Dünyanın herhangi bir yerinde bulunan bir firma ile ticari anlamda sosyal medya üzerinden bağlantı kurmak ise çok kolaydır. Eğlenceli zamanlar geçirmek içinde sosyal medya araçları dozunda kullanılması halinde son derece faydalıdır.

Aynı zamanda hayran olunan bir sanatçıya ya da alanında uzman bir kişiye sosyal medya üzerinden rahatlıkla ulaşabilmekte mümkündür. Yeteneklerin sosyal medya üzerinden sergilenmesi ve kariyer için sosyal medyanın faydaları da kuşkusuz çok fazladır. Sosyal medyada ürün tanıtımı ve yapılan reklam sayesinde yüksek kazançlar elde edilmesi de olasıdır.

Sosyal Medyanın Zararları Nelerdir?

Peki Sosyal Medyanın Zararları Nelerdir?
Peki Sosyal Medyanın Zararları Nelerdir?

Her ne kadar sosyal medyanın faydaları oldukça fazla olsa da, zararlarının olduğu da kuşkusuz herkes tarafından bilinmektedir. En bilinen sosyal medyanın zararları ise şu şekilde sıralanabilir;

 • İnsanlar özellikle bağlantıda oldukları kişilerle kendi yaşamlarını kıyaslamaktadır. Böylelikle sosyal medya kullanıcıları hem yetersizlik hem de aynı tatminsizlik duygularına kapılabilmektedir.
 • Sosyal medyada geçirilen uzun sürelerin sonucunda insanlar evet başkalarıyla da bağlantı kurmaktadır. Ancak yine de bu bağlantılar olmasına rağmen sosyal medya kullanıcıları kendi yaşamlarında yalnızlığa düşebilmektedir. Özellikle sanal yaşam güncel yaşamı ele geçirmektedir ve güncel yaşamdan kişiler kopmaktadır.
Zararlar Nelerdir?
Zararlar Nelerdir?
 • Sosyalleşmek için sosyal medya alanları gerçek yaşamda yapılan sohbetler ve kurulan iletişimler kadar etkili değildir. Hatta sosyal medyada yapılan sosyalleşme çabaları bazı kişilerde depresyona dahi sebebiyet verebilmektedir.
 • Bağımlılık yapmaktadır. Ayrıca sosyal medya bağımlığı nedeniyle kontrol kaybı yaşanması da mümkündür.
 • Özellikle gençlerin ve çocukların, hatta yetişkinlerin dahi sosyal medya araçlarını doğru kullanmamaları durumunda ciddi boyutta zarar gördükleri de bilinmektedir.

Peki, sosyal medya detosksu yapmaya ve sosyal medyanın zararlarından biraz da olsa uzak durmaya ne dersiniz? Sosyal medya detoksu nedir ve nasıl yapılır, konulu içeriğimize buradan ulaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 2
  be_endim
  Beğendim
 • 2
  bravo_
  Bravo!
 • 3
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 1
  k_t_
  Kötü!
 • 1
  m_thi_
  Müthiş!
 • 2
  k_zd_m
  Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir