1. Anasayfa
 2. Teknoloji

AMD’ye kötü haber: 3D bellekler madencilerin odağında

AMD’ye kötü haber: 3D bellekler madencilerin odağında
0

İşlemci pazarında değerli atılımlar yaparak dikkat alımlı teknolojiler geliştiren AMD, kripto para madencilerinin de dikkatinden kaçmıyor. Yeni 3D bellek teknolojisi kahır oluşturacak üzere.

AMD 3D ön bellek teknolojisi

AMD’nin işlemci yongasına yeni bir katman olarak uyguladığı 3D ön bellek teknolojisi standart Düzey 3 ön belleğin 2x düzeyine kadar ek bellek eklenmesine imkân tanıyor. Böylelikle bellek hassasiyetli uygulamalarda çok daha âlâ performans elde ediliyor.

Bu geniş bellek alanı kripto para madencilerinin de dikkatini çekti. Gelen bilgilere nazaran Raptoreum ismindeki yeni madencilik yazılımı geniş ön bellek sunan işlemciler üzerinde çok daha yeterli sonuçlar elde ediyor.

Örneğin Ryzen 9 5950X ile günlük 205 Raptoreum kazılırken, Ryzen 9 5900X ile 172 RTM kazılıyor. Bu kartlar yaklaşık 5-6 ay ortasında kendisini amorti edebiliyor. RTM hali hazırda 0.023$ civarında.

Ryzen Threadripper 3970X işlemcisinde 404 RTM, EPYC 7742 işlemcisinde ise 597 RTM elde edilebiliyor. Haliyle 3D ön bellek barındıran EPYC Milan-X işlemcilerde bu sayılar katlanarak artacak.

Şimdilik Ryzen işlemcilerin stokları istikrarlı ilerliyor ve bir külfet görünmüyor fakat EPYC Milan-X çıkışı ve sonrasında RTM fiyatının giderek artması bu mevzuda yakın periyotta yeni gelişmelere sebep olabilir.

Donanimhaber

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  bravo_
  Bravo!
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  k_t_
  Kötü!
 • 0
  m_thi_
  Müthiş!
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir