1. Anasayfa
 2. Biografi

Alparslan: Büyük Selçuklu Gevher Hatun Kimdir? Esila Umut Kimdir?

Alparslan: Büyük Selçuklu Gevher Hatun Kimdir? Esila Umut Kimdir?
0

Alparslan: Büyük Selçuklu dizisinde yer alan oyuncu kadrosu dikkat çekmeye devam ediyor. Bir yandan dizide “Gevher Hatun” karakterine hayat verecek olan Esila Umut’un hayatı da izleyiciler ve fan kitlesi tarafından oldukça merak edilen ögeler ortasında yer almaktadır. Pekala Alparslan Büyük Selçuklu Gevher Hatun’u gerçek ismi ne?

Gevher Hatun Kimdir?

Alparslan: Büyük Selçuklu dizisinde yer alan Gevher Hatun tarihte yaşamış gerçek bir kişidir. Gevher Hatun tam net olmayan bir tarihte Gazneli III. Mesud ile evlenerek onun ikinci karısı olan Selçuklu prensesiydi.

Gevher Hatun, I. Melihşah’ın kızıydı. 1073’te III. Mesud ile nişanlanıncaya kadar Irak-ı Acem’de yaşadı. Bazı kaynaklara göre Gevher Hatun, III. Mesud’un oğlu Arslanşah’ın annesiydi, başka kaynaklar ise onun üvey annesi olduğunu belirtiyor. Bununla birlikte Arslanşah’ın hükümdarlığı sırasında Gevher Hatun kötü muamele gördü ve bu da Gevher Hatun’un kardeşi Ahmed Sencer’in Arslanşah’ın topraklarını işgal etmesine sebep oldu.

Ahmed Sencer, burada Arslanşah’ı kesin bir yenilgiye uğrattı. Arslanşah’ın kardeşi Behramşah’ı Gaznelilerin yeni hükümdarı yaptı ve Selçuklu hükümdarlığını kabul ettirdi. Bu olaydan sonra, Gevher Hatun’un adı artık hiçbir kaynakta geçmiyor ve daha sonra 12. yüzyılda bilinmeyen bir tarihte ölmüştür.

Oyunculuğa küçük yaşta başlayan Esila Umut oynadığı üretimlerdeki performansı ile isminden oldukça fazla söz ettirmeyi başardı. 

ESİLA UMUT KİMDİR?

Esila Umut, Alparslan dizisinde Gevher Hatun rolünü canlandırmaktadır. Esila Umut 2001 yılında İzmir’de doğdu. 20 yaşında olan genç oyuncunun İzmir’de yaşadığı ve oyunculuğa ilgisinin çok küçük yaştan itibaren başladığı biliniyor. Oyunculuk mesleğine yeni başlayan ve ismini daha yeni yeni duyuran Esila Umut oyunculuğu ile izleyenlerden tam not almayı başardı.

ESİLA UMUT KARİYERİ

 • Sevdam Alabora dizisinde rol aldı.
 • Esila Umut daha sonra Star TV’de yayınlanan Ufak Tefek Cinayetler isimli dizide Pelin karakterinin küçüklüğünü canlandırdı.
 • Akabinde 2020 yılında yayınlanan Akrep isimli dizide de İpek karakterini canlandırdı.
 • Esila Umut sosyal medya hesaplarını aktif olarak kullanıyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  bravo_
  Bravo!
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  k_t_
  Kötü!
 • 0
  m_thi_
  Müthiş!
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir