1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Oxford Üniversitesi yeni Ebola aşısının denemelerine başladı

Oxford Üniversitesi yeni Ebola aşısının denemelerine başladı
0

Dünyanın en esaslı üniversitelerinden biri olan Oxford Üniversitesi yeni Ebola aşısı ile ilgili kıymetli bir gelişmeyi dünya ile paylaştı.

Yapılan açıklamalara nazaran AstraZeneca COVID-19 aşısına misal bir formülle geliştirilen Ebola aşısının beşerler üzerindeki klinik denemeleri başladı. Uzmanlar aşının, dünyadaki tüm Ebola ölümlerinin ve salgınlarının birçoklarına neden olan Zaire ve Sudan Ebola tipleriyle uğraşta tesirli olması için tasarlandığını tabir etti.

COVID-19 aşısının da geliştirilmesini sağlayan grup, Ebola aşısının gönüllüler üzerinde test edilerek klinik denemelerin birinci etabının başladığını duyurdu. Buna ek olarak takım, Zaire çeşidindeki Ebola virüsü ile uğraşta aşıların hâlihazırda var olduğunu; lakin bu yeni aşının daha geniş bir erişime sahip olarak farklı çeşitler üzerinde de tesirli olacağını belirtti.

Oxford’dan Teresa Lambe de yaptığı açıklamlarda şunları söyledi: “Birçok ülkede hala Ebola salgınları ile karşılaşıyoruz. Birçok insanın, bilhassa de sıhhat çalışanlarının hayatları riske atılıyor. Bu yüzden de bu ‘yıkıcı’ hastalıkla uğraşta daha fazla aşıya muhtaçlığımız var.”

Sonuçlar 2022’de çıkacak

ChAdOx1 biEBOV isimli aşı, genetiği değiştirilmiş bir soğuk algınlığı virüsünün zayıflamış versiyonuna dayanarak bilim insanları tarafından oluşturuldu. Bu usul daha evvel Oxford/ AstraZeneca COVID-19 aşısında da kullanılmış ve muvaffakiyetle sonuçlanmıştı.

Yetkililere nazaran denemelerin birinci etabı, 18 ila 55 yaşları ortasındaki 26 kişi üzerinde tek doz aşı ile yapılacak. Bunun akabinde gönüllüler altı aylık bir mühlet boyunca izlenecek. 2022 yılının ikinci çeyreğinde de aşı ile ilgili sonuçlar aşikâr olacak.

Donanimhaber

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  bravo_
  Bravo!
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  k_t_
  Kötü!
 • 0
  m_thi_
  Müthiş!
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir