1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Raspberry Pi OS yeni özelliklerle güncellendi

Raspberry Pi OS yeni özelliklerle güncellendi
0

Bilgisayar sektöründe taşları yerinden oynatan ve istikrarlı bir şekilde kendisini geliştirmeye devam eden Raspberry Pi platformu yeni işletim sistemini yayınladı. Raspberry Pi OS güncellemesi ilginç bir özellik de getiriyor.

Yeni Raspberry Pi OS neler sunuyor?

Raspberry Pi bilgisayarlarında ihtiyaca göre farklı Linux dağıtımları kullanılabiliyor ancak vakfın kendisi de bir yazılım geliştirmişti. Raspberry Pi OS bu hafta hız aşırtma imkânıyla güncellendi.

Raspberry Pi OS yeni Bullseye güncellemesi ile BCM2711 C0T yonga setinde 300MHz hızlarına varan bir artış yaşanıyor. En yeni Raspberry Pi 4 ve Compute Module 4 kartları ile Pi 400 sistemlerinde bu yonga seti mevcut. Raspberry Pi 4 B0T yonga setinde de manuel olarak hız aşırtma yapılabiliyor.

Diğer taraftan 2GB RAM ve üzeri Raspberry Pi modellerinde yeni bir pencere yöneticisi getiriyor. Daha gelişmiş bu yönetici Raspberry Pi Zero 2 W dahil 2GB RAM ve altındaki sistemler için varsayılan olarak kapalı geliyor. Kullanıcının manuel olarak aktif etmesi gerekiyor. Yine güncellemede 64-bit versiyon da keşfedilmiş ancak bu ne zaman kullanıma sunulacak şimdilik bilinmiyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  bravo_
  Bravo!
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  k_t_
  Kötü!
 • 0
  m_thi_
  Müthiş!
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir