1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Avustralya, elektrikli araç kullanımını artırmayı hedefliyor

Avustralya, elektrikli araç kullanımını artırmayı hedefliyor
0

Avustralya Başbakanı Scott Morrison salı günü ülkenin iklim değişiklikleri maksatları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Morrison’un açıklamaları birçok ülkenin Avustralya hükümetini tedbir almadığı için tenkit yağmuruna tutmasının akabinde geldi.

Glasgow’daki Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi’nde (COP26) konuşan Morrison, Avustralya’daki insanları elektrikli araç satın almaya teşvik edeceklerini duyurdu. Başbakan açıklamalarında, elektrikli araç fiyatlarının vakitle düşüşe geçeceğini, Avustralya hükümetinin de insanları bu mevzuda yönlendireceğini belirtti:

“Elektrikli araç teknolojilerinin maliyetleri düşüyor. Bu da dünyadaki seçeneklerin Avustralyalılar için daha erişilebilir hâle geleceğini gösteriyor. Birçok vatandaşımız da bu mevzuda istekli.”

Açıklamalara nazaran ülkede kurulacak olan 50.000 şarj ve hidrojen yakıt istasyonuna 250 milyon Avustralya doları (185 milyon dolar) yatırım yapılacak. Hükümet, bu yeni uygulamaların Avustralya’daki hafif ticari araç satışlarının %30’unu elektrikli araçlara yönlendirmesini bekliyor.

Morrison’un açıklamalarına tenkitler geldi

Muhafazakar bir hükümete sahip olan Avustralya’da satılan araçların sırf %2’sini elektrikli araçlar oluşturuyor. Bu sebeple de ülke, dünyada kişi başına düşen sera gazı emisyonlarında üst sıralarda yer alıyor.

Birçok insan ise hükümetin bu yeni kararlarını anlamsız buldu. Avustralya Elektrikli Araçlar Kurulu CEO’su Behyad Jafari de hükümetin kâfi uğraş göstermediğini, açıklanan yeni siyasetlerin değerli bir tesir sağlamayacağını tabir etti. Ülkede bulunan muhalefet partisi ise daha birkaç yıl evvel Morrison’un elektrikli araçlara geçmek istemediğini söz ederek yeni siyasetlerin gösteriş için yapıldığını söyledi ve hükümeti ‘değişimden korkan’ bir hükümet olarak nitelendirdi.

Birçok tenkide maruz kalan Morrison daha evvel Glasgow’da yaptığı bir açıklamada Avustralya’nın 2050 yılına kadar sıfır emisyona ulaşacağını belirtmişti. Fakat bu plan ile ilgili de rastgele bir ayrıntı verilmemiş, ülkenin kömür üretimini nasıl azaltacağı merak konusu olmuştu.

Donanimhaber

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  bravo_
  Bravo!
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  k_t_
  Kötü!
 • 0
  m_thi_
  Müthiş!
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir